Wydubieckij - jedna z najlepszych ukraińskich odmian owocowych wielkoowocowa o średniej masie owocu 6,5 -7,6 g. Zawartość cukru 7,5%. Jedna z najplenniejszych odmian - przeciętny plon z kilkunastoletniego krzewu 50kg. Termin dojrzewania: druga połowa sierpnia. Owoce raczej nie opadają po dojrzeniu, mogą być zbierane jednorazowo, mogą być przechowywane przez 3-4 tygodnie w chłodni. Owoce butelkowe z grubą szyjką, kolor ciemno-czerwony, błyszczące, soczyste o słodko-kwaśnym miąższu. Owoce są smaczne na surowo i nadają się do wszechstronnego przerobu.

Władymirskij - ukraińska odmiana o dużych owocach- średnia waga - 7,5 g, maksymalna 9,5 g( w korzystnych latach średnia masa może wynosić 8,5-9 g). Masa pestki około 11% masy całego owocu. Owoce błyszczące , czerwone i czarno-czerwone, w pełni dojrzałości - czarne, kształtu owalno – cylindrycznego. Czas dojrzewania : średni ( od połowy sierpnia do połowy września ).. Owoce słodkie i umiarkowanie kwaśne. Zawartość cukru 8,5%, kwasów-1,7-1,8%, witaminy C -142-150 mg/100g, antocyjany w miąższu stanowią 121 mg/100g a w skórce 721 mg/100 g. Jedna z najbardziej produktywnych odmian -z 20-25-letniego krzewu można zebrać do 55-60 kg. Owoce nadają się do przetwarzania na różne przetwory.

Szafer - jedna z najlepszych polskich odmian, szczególnie polecana do uprawy. Owoce o średniej masie ok. 3-5,5 g, kształtu gruszkowego, ciemnowiśniowe. Zawierają około 14% cukrów i 2,4% kwasów. Odmiana średniowczesna, dojrzewająca równocześnie w pierwszej połowie września. Owoce nadają sie do spożycia na świeżo, na nalewki, soki, dżemy i inne przetwory.

Swietłana - polska odmiana wyhodowana w Arboretum w Bolestraszycach. Jedna z najsmaczniejszych i najsłodszych odmian. Średnia waga owoców 4-5,5 g dochodząca maksymalnie do 7 g. Odmiana o średniej porze dojrzewania. Średni udział pestki w masie owocu wynosi 14%. Owoce tej odmiany zawierają średnio 14% cukru i 2.5% kwasów. W 100 g gramach owoców znajduje się średnio 200 mg witaminy C oraz 224 mg of flawonoidów a także 280 mg irydoidów. Owoce po dojrzeniu opadają, odmiana o krótkim czasie dojrzewania.

Swietlaczok -sport ukraińskiej odmiany Łukjanowskij o ogromnych owocach(6,5-7,5 g), nawet do 10 g w sprzyjających warunkach, o kształcie butelkowym, barwy czerwono-czarnej. Miąższ ciemnoczerwony, gęsty, słodko-kwaśny, bardzo aromatyczny. Wydajność - do 40-45 kg z drzewa 10-15-letniego. Owoce dojrzewają pod koniec sierpnia, nie psują się i dobrze nadaje się do mrożenia i przetwórstwa. Owoce zawierają przeciętnie 22,7 % suchej masy, 9,7% cukrów , kwasów organicznych- 1,6% , 0,97-1,0 % pektyn , antocyjanów w miąższu owoców - 102,0 mg, w skórce -710,0 mg oraz 150,0 mg witaminy C na 100 g świeżej masy . Pestka mała - stanowi około 7,5% masy owoców. Owoce dojrzewają na przełomie sierpnia i września. Nie osypują się z krzewów, po zebraniu można je przechowywać nawet przez 4 tygodnie. W pełni dojrzałe owoce są bardzo smaczne, znakomicie nadają się do zamrażania i przetwarzania na produkty o bardzo wysokiej jakości.

Starokijewski - ukraińska odmiana o średniej porze dojrzewania-początek września. Owoce butelkowe, ciemnoczerwone, soczyste, aromatyczne, bardzo smaczne zarówno surowe jak i przetworzone czy zamrożone. Pestka stanowi około 11% masy owocu i łatwo oddziela się od miąższu. Nadają się do przechowywania w chłodni przez 3-4 tygodnie. Owoce polecane na nalewki, kompoty, dżemy soki.

Słowianin- polska odmiana o późnej porze dojrzewania. Owoce czerwone, gruszkowe. Owoce bardzo smaczne, słodkie.  Owoce polecane do spożycia na świeżo i na kompoty, soki, dżemy i nalewki.

Schönbrunner Gourmet- austriacka odmiana o późnej porze dojrzewania. Owoce duże, ciemnoczerwone. Owoce smaczne, słodkie.  Owoce polecane do spożycia na świeżo jak i na kompoty, soki, dżemy i nalewki.

Shan- bułgarska odmiana o średniej porze dojrzewania. Owoce ciemnoczerwone, okrągłe. Odmiana obradza największymi owocami spośród wszystkich odmian o kulistych owocach. Owoce smaczne doskonałe do spożycia na świeżo oraz na przetwory takie jak kompoty, soki, dżemy i nalewki. Polecana na "oliwki".

Semen - ukraińska odmiana o późnej porze dojrzewania.. Owoce ciemnoczerwone do prawie czarnych. Owoce bardzo smaczne, słodkie.  Owoce polecane również  na kompoty, soki, dżemy i nalewki.

Radost -Радость - ukraińska odmiana o wczesnej porze dojrzewania - od początku sierpnia. Owocowania coroczne, obfite. Owoce ciemnoczerwone do prawie czarnych po dojrzeniu długo utrzymują się na krzewie. Owoce o średniej masie 5,5 g, soczyste, lekko kwaskowe. Miąższ dobrze odchodzi od pestki. Owoce polecane na kompoty, soki, dżemy i nalewki.

Raciborski - polska odmiana o średniej porze dojrzewania - w I połowie września. Owoce wydłużone o średniej masie 3-5,5 g, kształtu owalnego o barwie ciemnowiśniowej. Owoce zawierają około 14% cukrów i 3%kwasów a także średnio 35 mg/100g witaminy C i 390 mg irydoidów. Odmiana ta charakteryzuje się największą zawartością irydoidów. Odmiana polecana jest do bezpośredniego spożycia, na nalewki, soki oraz na inne przetwory.

Paczoski - polska odmiana wyhodowana w Bolestraszycach o średniej porze dojrzewania. Okres zbioru owoców przypada na pierwszą połowę września. Owoce o średniej masie 3-6 gramów. Zawartość cukrów około 13%, kwasów około 2,7%. Owoce zawierają średnio 42 mg witaminy C, 82 mg flawonoidów, 230 mg irydoidów w 100 g owoców. Odmiana deserowa o smacznych owocach do bezpośredniego spożycia. Owoce nadają się również na nalewki, kompoty i inne przetwory.

Oryginalnyj - Ukraińska odmiana o cylindrycznych owocach.  Barwa owoców ciemno-czerwona gdy w pełni dojrzałe, prawie czarna. Owoce słodkie, smaczne.  Do spożycia na świeżo ale również nadaje się do wysokiej jakości przetworów: dżemów, nalewek, soków, galaretek, syropów, itp.

NikołkaНиколка - Jedna z najwcześniejszych odmian ukraińskich. Charakteryzuje się bardzo wysoką i stabilną wydajnością. Owoce dojrzewają na początku sierpnia, niemal jednocześnie. Średnia waga owoców to 5-6 g duży, kształtu gruszkowego. Barwa owoców ciemno-czerwona gdy w pełni dojrzałe, prawie czarna. Miąższ ciemnoczerwony , delikatny, soczysty, aromatyczny , gdy w pełni dojrzały ma przyjemny słodko-kwaśny smak . Owoce zawierają 21,7 % suchej masy , 8,6%, cukrów , 1,3 % kwasy organiczne, 1,3%, antocyjany w miąższu- 190,0 mg i 840,0 mg w skórce, witamina C -119,0 mg/100 g świeżej masy . Pestka mała , owalna, bardzo dobrze oddziela się od miąższu . Do spożycia na świeżo ale również nadaje się do wysokiej jakości przetworów: dżemów, nalewek, soków, galaretek, syropów, itp. Ważne cechy w uprawie towarowej to: wczesny zbiór , jednoczesne dojrzewanie, wysoka wydajność.

Nieżnyj -ukraińska odmiana o żółtych owocach, o wadze 3-5,5 g, w kształcie butelki z miękkim słodkim miąższem, przez który prześwituje pestka. Odmiana bardzo plenna- wydajność - do 40 kg z drzewa 15-letniego. Owoce są dobre zarówno na świeżo jak i na przetwory. Odmiana o średnio-wczesnej porze dojrzewania. Dojrzewanie przed odmianą Jantarnyj a po odmianach Alosza i Flava.

Kaukasus -odmiana jak nazwa wskazuje z Kaukazu. Owoce bardzo ciemne, smaczne, średniej wielkości.  Owoce opadają po dojrzeniu. 

Matador -francuska odmiana o dużych, ładnych owocach.  Owoce polecane do spożycia na świeżo oraz na przetwory w tym na "oliwki".

Marceli  -polska odmiana o owocach z lekko gruszkowym posmakiem. Owoce średniej wielkości, smaczne. Odmiana charakteryzuje się bardzo ciemnymi liśćmi i wyjątkowo dużą ilością pąków kwiatowych. Bardzo szybko wchodzi w plonowanie.

Marceli  -polska odmiana o owocach z lekko gruszkowym posmakiem. Owoce średniej wielkości, smaczne. Odmiana charakteryzuje się bardzo ciemnymi liśćmi i wyjątkowo dużą ilością pąków kwiatowych. Bardzo szybko wchodzi w plonowanie.

Macrocarpa -Stara odmiana owocowa o ogromnych owocach dochodzących do 10 g. Owoce gruszkowe, w pełnej dojrzałości ciemnoczerwone. Zbiór późny dlatego polecana na cieplejsze południowe rejony Polski. Owoce bardzo smaczne nadają się do spożycia na świeżo oraz na przetwory.

Łukianowskij – Лукьяновский - Odmiana ukraińska o dużych, wydłużonych owocach w kształcie butelki o wadze 6-7,5 g, ciemnoczerwonych , w pełnej dojrzałości prawie czarnych. Miąższ ciemnoczerwony , jędrny, soczysty i aromatyczny. Owoce zawierają części stałych 22,4% , 8,4% cukrów, kwasów organicznych 1.7-1,9 % , 0,6-1,1 % pektyn , antocyjany w miąższu - 102,0 mg, w skórce- 707,0 mg/100g a witaminy C - 127,8 mg na 100 g świeżej masy . Pestki wrzecionowate, małe. Owoce dojrzewają w drugiej połowie sierpnia. Dojrzałe owoce nie opadają i mogą pozostać na drzewie przez 3-4 tygodni . Zebrane owoce mogą być przechowywane przez 3-4 tygodni. Rośliny o zwartej koronie, do 3 m. Owocowania obfite do 70 kg z drzewa 20-letniego.Owoce nadają się do wszechstronnego przerobu na nalewki, dżemy, soki, kompoty.

KorałŁowyj Marka - jedna z najsmaczniejszych odmian ukraińskich. Średnia masa owocu 4,5-6 g. Zawartość cukru około 12,7%. Przeciętny plon z 10-letniego krzewu to 35-40 kg. Odmiana o średnio-wczesnym terminie dojrzewania. Owoce dojrzewają stopniowo i z tego względu polecana jest do ogrodów przydomowych na świeży owoc.  Owoce polecane  deserowo  jak i do wykonywania przetworów. Odmiana wolniej rosnąca w porównaniu do innych odmian.

Korrałowyj - bardzo smaczna odmiana ukraińska o pomarańczowych owocach. Czasami mylona zamiennie z odmianą Korałłowyj Marka, która ma jednak zdecydowanie większe owoce i jasno czerwoną barwę. Dojrzewa na przełomie sierpnia i września. Owoce o średniej wadze 3,4-4 g okrągłe, zawierają około 9,1% cukrów i 1,5% kwasów. Sucha masa owoców około 20%. Zawartość witaminy C - 117 mg w 100g owoców.

Kasanlak-bułgarska  odmiana o średnio-wczesnej porze dojrzewania. Odmiana o owocach dużych dochodzących do 10 g, smacznych. Polecana do spożycia na świeżo oraz na przetwory, zwłaszcza dżemy czy oliwki.  Owoce opadają po dojrzeniu. 

Juliusz -polska, zarejestrowana  odmiana o wczesnej porze dojrzewania. Odmiana bardzo plenna, dojrzewająca równomiernie w krótkim czasie co ułatwia zbiór.  Owoce opadają po dojrzeniu.  Odmiana bardzo zdrowa, silnie rosnąca, polecana na chłodniejsze rejony o krótkim sezonie. Średnia waga owoców 3,5-4,5 g.

Jolico -Austriacka odmiana o późnej porze dojrzewania. Ze względu na późną porę dojrzewania polecana tylko na ciepłe rejony Polski.  Owoce bardzo duże dochodzące do 9 g.  Odmiana szybko wchodząca w owocowanie i bardzo plenna.

Jewgienia/ Yevgeniya -Ukraińska odmiana o czerwonych owocach.  Owoce smaczne, soczyste  o średniej wadze  6 g, maksymalnej dochodzącej do 8 g. Pestka dobrze odchodzi od miąższu.  Z 20 letnich drzew zebrano 50-70 kg. Owoce doskonale dojrzewają po zebraniu.  Owoce do spożycia na świeżo i na przetwory. Dojrzewają około połowy września i dosyć długo utrzymują się na drzewie.

Jantarnyj - Ukraińska odmiana o żółtych owocach. Jedna z najplenniejszych odmian - z 10-letniego krzewu zebrano 30 kg owoców. Owoce smaczne, soczyste, owalne, bursztynowo-żółte o średniej wielkości – waga przeciętnie 3,5 g. Zawartość cukru 9,6%. Owoce do spożycia na świeżo i na przetwory(o ciekawym smaku). Dojrzewają od końca sierpnia do około połowy września i opadają na ziemię.

Golden Glory - odmiana ozdobna o drobnych owocach, późno dojrzewająca.  Charakteryzuje się intensywną barwą liści. Nie polecana do uprawy na owoce!!!

Florianka - polska odmiana owocowa wyhodowana w Arboretum w Bolestraszycach Owoce kształtu owalnego, koloru czerwonego do ciemnoczerwonego, średnia masa 3,4-4,5 g. charakteryzują się średnią zawartością witaminy C, poziomem cukrów około 10% i 2,8 % kwasów. Owoce zawierają średnio 31 mg witaminy C, 64 mg flawonoidów, 120 mg irydoidów w 100 g owoców. Udział pestki 11%. Odmiana późna – dojrzewa w drugiej połowie września. Okres zbioru krótki. Owoce nadaje się na nalewki i inne przetwory, do kiszenia oraz do zakwaszania owoców.

Flava - jedna z najstarszych odmian derenia o żółtych owocach średniej wielkości, większych jednak niż u odmiany Jantarnyj. Owoce bardzo smaczne, dojrzewaj jako jedna z pierwszych - w sierpniu. Odmiana średnio plenna, w porównaniu do innych odmian wchodzi później w owocowanie.

Elena(Yelena/Olena) - Ukraińska odmiana o bardzo wysokiej i stabilnej wydajności, o wysokiej mrozoodporności . Jedna z najwcześniejszych ukraińskich odmian derenia. Owoce o kształcie owalno-okrągłym, do spożycia na świeżo i na przetwory. Średnia masa owoców 5 g. Pestka mała. Owoce są bardzo soczyste, dojrzewają około połowy sierpnia. Plon z 20 letniego drzewa może wynosić do 50 kg. Owoce bardzo dobrze dojrzewają po zerwaniu.

Elegantnyj - ukraińska odmiana o owocach w kształcie butelkowym, o średniej masie 4,5 - 5 g - dojrzałe mają kolor wiśniowo-czarny z ciemnym miąższem. Zawartość cukru 9,1%, kwasów 1,9%, witaminy C 110 mg/100g, antocyjanów w miąższu 104 mg/100 g, w skórce 773 mg/100 g. Masa pestki około 10,8%. Przeciętny plon to 20-80 kg z drzewa 10-15-letniego. Najwcześniejsza z odmian - termin dojrzewania przypada na pierwszą połowę sierpnia. Owoce dojrzewają niemal równocześnie, bardzo smaczne ,nadają się na różne przetwory. Owoce nie opadają, nie zerwane długo utrzymują się na krzewie aż do zasuszenia.

Egzoticznyj/Ekzoticzeskiy- ukraińska odmiana o średniej porze dojrzewania. Mutacja odmiany Swietlaczok.  Owoce smaczne, ogromne, w sprzyjających warunkach osiągające do 10 g(czasami nawet powyżej). Owoce gruszkowe w pełnej dojrzałości barwy ciemnoczerwonej. Nadają się do spożycia na surowo oraz na dżemy, nalewki, oliwki i inne przetwory. Odmiana o największych owocach ze wszystkich wczesnych odmian.
Dublany- polska odmiana(z Arboretum w Bolestraszycach) o najwcześniejszej i wyrównanej porze dojrzewania, - połowa sierpnia na południu Polski. Owoce bardzo słodkie o dużej zawartości cukru około 14%. Owoce średnio zawierają 2,4% kwasów, 34 mg witaminy C, 76 mg flawonoidów i 220 irydoidów w 100 g owoców. Owoce gruszkowe o średniej wadze 3,3 -4,5 g, barwy ciemnoczerwonej. Nadają się do spożycia na surowo oraz na nalewki i inne przetwory. Odmiana o największych owocach ze wszystkich wczesnych odmian.
Czarek- nowa polska odmiana wyhodowana w Arboretum Leśnym w Sycowie we współpracy z Arboretum w Bolestraszycach. Duże owoce o średniej porze dojrzewania.
Bylda- późna odmiana ukraińska o ogromnych owocach dochodzących do 10 g. Owoce smaczne, nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory. Ze względu na duże owoce polecane na dżemy czy oliwki.
Bolestraszycki - cenna polska odmiana średnia, dojrzewająca równomiernie w drugiej połowie września. Rodzi owoce o średniej masie 4-7 g, kształtu gruszkowego, ciemnowiśniowe. Zawierają około 16% cukrów i 2,8% kwasów. Owoce zawierają średnio 41 mg witaminy C, 110 mg flawonoidów, 255 mg irydoidów w 100 g owoców. Owoce smaczne, słodkie, nadają się do bezpośredniej konsumpcji, na nalewki, kompoty, konfitury oraz do zabarwiania i zakwaszania owoców o niestabilnym zabarwieniu i mdłym smaku.
Basia - cenna polska odmiana średnio-późna, dojrzewająca  w drugiej połowie września. Rodzi owoce o średniej masie 5-8 g, kształtu okrągłego lub owalnego. Odmiana wybitnie przerobowa  z charakterystycznym garbnikową nutą. Doskonała do kiszenia.
    Aurea - stara odmiana ozdobna o liściach jasnozielonych przebarwiających się w pełnym słońcu na lekko różowy kolor. Owoce o wadze około 3 g, smaczne.
   Alosza(Alesha) - Ukraińska odmiana o żółtych owocach. Jedna z najwcześniejszych odmian o owocach dojrzewających na początku sierpnia. Owoce owalne o średniej wadze 3,3-5 g, maksymalnie 5,7 g. Zawartość suchej masy około 20 % masy owocu. Zawartość cukru ok. 12 %, kwasów ok. 1,4-1,5 %, pektyn 1-1,2 %, witaminy C 117-145 mg %. Bardzo smaczne na świeżo, polecane również na wszelakie przetwory ze względu na ciekawą barwę i smak.

Kontakt

Szkółka Cornus Mariusz Zasępa

ul. Prosta 123, Łosia Wólka

05-152 Czosnów, Polska

e-mail: cornus@op.pl

Telefon 1: (+48)510 835 150
 Telefon 2: (+48)661 110 561

 

Social Media

Copyright: Cornus.com.pl

Wszystkie zdjęcia prezentowane na niniejszej stronie są moją własnością i zastrzegam sobie wyłączne prawo do ich publikowania i wykorzystywania. Kopiowanie i wykorzystywanie zdjęć bez mojej zgody jest naruszeniem praw autorskich i podlega odpowiedzialności zgodnie z postanowieniami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.